Stavba domu

Přemýšleli jste někdy o tom, co všechno je zapotřebí udělat, abyste postavili dům? Na začátek potřebujeme pozemek, lépe řečeno stavební parcelu, ke které jsou přivedeny veškeré inženýrské sítě, jako elektřina, voda, kanalizace a plyn. A také potřebujeme mít schválený projekt, což může spolu se stavebním povolením znamenat pěkné časové zdržení. Stavba domku začíná výkopem, jednak po celé ploše, pokud budeme mít domek podsklepený, ale hlavně vykopat pořádné základy na obvodové zdi. Do těchto výkopů je třeba zabudovat veškeré potrubí a přívody, protože poté se to celé zaleje betonem a vznikne základová deska pro dům.

dům

Na tuto desku začínáme stavět obvodové zdi i příčky. Tato fáze probíhá většinou rychle a my s potěšením sledujeme, jak nám dům roste. Od určité výšky potřebujeme lešení, a to si poskládáme z trubka ocelová Mtz-servis. Při stavbě nezapomeneme na otvory pro okna a dveře. Hrubá stavba končí střechou a je zvykem postavit na střeše májku, na oslavu konce této fáze hrubé stavby. Hrubá stavba dostane plně jiný vzhled, až dokončíme zateplení, dům omítneme a dáme mu barvu. Dávno již nevídáme bílé domy, ale vilkové čtvrti jsou občas jako omalovánky.

projekt

Až namontujeme okna a dveře a položíme dovnitř domu podlahy, třeba plovoucí podlahu, dalo by se říct, že se můžeme začít stěhovat, ale vevnitř domu nás čeká ještě spousta práce. Rozvody elektřiny, rozvody vody, namontovat kuchyň, zapojit veškeré spotřebiče a teprve potom můžeme začít se stěhováním nábytku.

Dům máme jakžtakž obyvatelný, ale kolem domu máme hromady hlíny, zbytky stavebního materiálu a je pravděpodobné, že ještě dojde na stavbu garáže nebo aspoň přístřešku. A nezapomeňme na ploty, které budou chránit náš majetek. Teprve když nám na zahradě začne růst trávník a na záhonku se začervenají první jahody a auto bude pod přístřeškem, můžete pozvat kamarády na kolaudaci do vaší nové pergoly.