Březový cukr je znám pod názvem Xylitol

Bílý řepný cukr patří k tzv. bílým jedům, to nejcennější – řepná melasa se považuje spíše za odpadní produkt a prodává se převážně pouze v prodejnách zdravé výživy. Melasa má však určitou nevýhodu, má totiž specifickou chuť a podobně, jako melasa z cukrové třtiny, mnoha lidem nevyhovuje. Přesto bychom se měli snažit nahradit bílý cukr něčím zdravějším, a to z mnoha důvodů.

cukr na příboru

Obezita – nejvíce obézních lidí je ve Spojených státech, téměř tři čtvrtiny obyvatelstva trpní alespoň nadváhou, průměrně tam každý člověk spotřebuje za měsíc 2,5 kg řepného bílého cukru, přičemž odborníci doporučují tento druh sladidla zcela vyřadit, anebo jej alespoň omezit na množství cca 100 g měsíčně, tedy v tomto případě 25 x méně.

Cukrovka (diabetes) – je považována za civilizační chorobu, a zcela právem, neboť většina příčin tkví v nesprávně sestaveném jídelníčku. Namísto pochutin (oplatek a sušenek) bychom si měli dopřát raději ovoce nebo oříšky.

Vyzkoušejte xylitol

Xylitol je obchodní název březového cukru, využívá se jako vhodná náhrada toho řepného již déle než 50 let. Je vhodný i pro cukrovkáře vzhledem k tomu, že má nižší glykemický index a zároveň obsahuje ve srovnání s řepným sladidlem pouze 25 procent sacharidů. Tím také dodává do pokrmů méně kalorií, což přispívá k udržení štíhlé linie. Výhodou je, že má zhruba stejně sladkou chuť, takže jej můžete např. do zákusků přidávat ve stejném množství podle receptů, na něž jste zvyklí.

břízy v lese

Jak se získává – název březový cukr Naklíčeno souvisí s jeho objevem, poněvadž toto sladidlo obsahuje i dřevitá hmota, a právě břízy jej v sobě absorbují větší množství. Zároveň je xylitol součástí sacharidů v ovoci, zelenině a v obilovinách. Nejvíce xylitolu se získává z kukuřičných klasů, neboť jde o ekologicky šetrnější proces, než kácení stromů, a nutno podotknout, že kvalita sladidla je naprosto shodná s tou, která by pocházela z březového dřeva.