Příroda jako vzor nanotechnologií

Jeden nanometr (nm) je jedna miliontina milimetru. Na tak malé úrovni probíhá v přírodě nekonečně mnoho procesů, které odhalíme pouze speciálními mikroskopy. Nanosvět odolával odhalení až do poloviny minulého století. Současné pozorování mikročástic a  nejmenších buněk dává vědcům inspiraci, jakým by se věda založená na nanotechnologiích měla ubírat.
hexanol model

Nanobudoucnost

Příroda byla vždy vzorem mnoha vynálezů a její důvtip byl předlohou pro badatele po celá tisíciletí. Okem nepozorovatelná část přírody je ale obzvlášť důmyslná. Buduje struktury, které jsou symetrické, odolné a velmi praktické.
Vzory v přírodě byly využity například při výrobě uhlíkových nanotrubiček. Jde o velmi malá vlákna složená z pravidelných pěti a šestiúhelníků, která jsou extrémně pevná a zároveň lehká. Technologie uhlíkových trubiček využívají výrobci kol pro špičkové sportovce. Rám takového kola neváží ani kilogram. Trubičky jsou využívány také pro výrobu golfových holí nebo tenisových raket.
Nanotechnologie však pronikla i do dalších odvětví.

  • Textil a sportovní oblečení
  • Stavebnictví
  • Chemie a ekologie
  • Elektronika a elektrotechnika
  • Energetika
  • Lékařství
  • Automobilový průmysl

mikroskop a snímek
Všechna tato odvětví mají jedno společné, a tím je zlepšení kvality materiálu. Masivní nástup nanotechnologií svět teprve čeká a poté bude i jejich cena dostupnější. V blízké budoucnosti se předpokládá vývoj automatických nanosond, které budou léčit poškozené tkáně v těle pacientů. Ve stavebnictví by mělo dojít k vývinu technologie, která umožní stavbu úsporných a vysoce odolných budov. V daleké budoucnosti by mohly nanomateriály umožnit stavbu výtahu do kosmu a nákladné starty kosmických raket ze zemského povrchu by se staly minulostí. Zkrátka malé částice dokáží velké věci a umožní lidstvu dosud nevídaný rozvoj ve všech technologických odvětvích.