Moderní vynálezy, které nám ulehčily život

Automobil – auta, jak je známe, dnes se začaly vyvíjet v roce 1885. Nebyly to však moderní stroje, jakými jezdíme dnes a nebyly ani zdaleka tolik dostupné. V současné době vlastní automobil v podstatě každá rodina, často i více kusů. Dokážete si bez automobilu představit život v moderní společnosti?
starý trolejbus
Lednička – lednička udržuje potraviny v chladu, aby se rychle nekazily a vydržely co nejdéle. V historii se potraviny chladily ledem a první lednice do domácnosti se začaly prodávat v roce 1911. V dnešní době již máme ledničky s plně nastavitelnou teplotou, mrazákem a automatickým odmrazováním. O kolik máme život jednodušší, když nemusíme shánět a sekat led.
Telefon – telefon vznikl ze zdokonalování telegrafu. Ještě před telegrafem bylo doručování zpráv velice složité, většinou se využívalo lidských poslů. Tento způsob doručování zpráv však byl velice složitý a proto vynález Alexandera Grahama Bella v podstatě převrátil svět a ulehčil komunikaci. V dnešní době mobilních telefonů je již dorozumívání se na dálku velice jednoduché a mnohdy i nahrazuje osobní kontakt.
otočený hrnek
Počítač – první počítač v historii je velice těžké odhalit, význam slova se během historie velice často měnil. Úplně prvním předchůdcem počítače je považováno mechanické počítadlo, které bylo vynalezeno asi v polovině třetího tisíciletí před naším letopočtem. Počítač samotný je poměrně moderním vynálezem, a v domácnostech je dostupný až v posledních několika desítiletích. V případě počítačů také technika za tuto dobu velice pokročila a to především ve vylepšování paměti a rychlosti počítače. Také grafická stránka počítačů se velice změnila. Zkuste si porovnat počítač z devadesátých let s moderním strojem.
Internet – První verze počítačové sítě byla zprovozněna 29. 10. 1969 coby síť ARPANET. Obsahoval celkem 4 uzly – počítače v různých částech USA. Česká republika se k internetu připojila v roce 1992. Internet se však v naší zemi rozšířil až mezi lety 2008 a 2009. V současné době je internet dostupný ve všech koutech země a dokáže nám ulehčit ale i ztrpčit život.