Dovolená dle strýčka Příhody

Je jedno jestli se vydáte na sever, na jih či na východ nebo na západ. Ať se vydáte na kteroukoliv světovou stranu, vždy vás čeká něco zajímavého dobrodružného, krásného a nezapomenutelného. Doporučuji jediné. V závislosti na vašich běžných víkendových aktivitách během normálního roku a tím i znalosti vašeho okolí, zvolte akční rádius. Tento akční rádius v podstatě není nic jiného než pomyslná hranice, při jejímž překroční se začnete zabývat dovolenkovým programem.
lezení na horu
To znamená, že pokud si nastavíte akční rádius například 250km, což je taková běžná, maximální dosažitelná vzdálenost na víkendové aktivity. Tak do této vzdálenosti se nekoukáte po památkách, atraktivitách, sportovních či přírodních zajímavostech.
Po překročení této vzdálenosti (počítadlo ujetých km na palubní desce napoví), vezme spolujezdec do ruky smartphone a začne se rozkoukávat po okolí. Bohatě stačí jen sledovat silnici a návěstí, která upozorňují na zajímavosti v daném kraji.
muži u vodopádu
A od této chvíle už záleží jen na vás, co vás zajímá. Pokud si najdete informace o zajímavosti, kterou vám prozradilo silniční návěstidlo, aplikace v chytrém telefonu vás k němu s jistotou navede.
Samozřejmě je vše jen na vás. Někteří budou chtít urazit co nejdelší vzdálenost. Najdou si třeba cílovou lokalitu a teprve z ní budou realizovat hvězdicovitě výpady po zajímavostech v okolí. To je možné, když zjistíte, že se vám do cesty postaví třeba Alpy. Tady je opravdu vhodné najít jedno místo, kde si zajistíte zázemí, ubytování a zřídíte si tak svůj Base camp. Alpy i podhůří jsou nesmírně bohaté na zajímavosti. Hrady a zámky v podhoří. Horská střediska, s muzei i dopravními zařízeními, které vás pohodlně dostanou do blízkosti vrcholů. Jeskyně, rokliny. Všude tam jsou doprovodné programy, které si můžete vyzkoušet. Můžete zkusit vystoupit na vrcholy pomocí zajištěných, horolezeckých cest, takzvaných Via ferrat. Nebo vyzkoušíte opačný extrém. Průstup divokými roklinami, ve vodních tocích horských bystřin a potoků. Tato kratochvíle i sportovní disciplína se nazývá canonig.
Zkrátka a dobře. Jednou za čas nechat dovolenou na náhodě nemusí být žádná nuda. Zkuste to. Uvidíte, že se budete bavit.