Andalusie – nejkrásnější část Španělska?

Španělsko leží na jihu Evropy, je státem plným temperamentu. Přesto, že ekonomicky v posledních letech není úplně nejsilnější, v srdcích turistů tato skutečnost nezájem nevyvolala, ba naopak – stává se čím dál populárnější destinací. Jenže jde zároveň o velký stát, který toho nabízí skutečně mnoho k vidění i prožití. Zásadní problém tedy vyvstává s otázkou, do které části Španělska se vydat. Pro přímořské radovánky je nejvhodnější jižní a západní pobřeží Pyrenejského poloostrova. Jenže i to je stále široký pojem. Pro milovníky moře, ale i aktivní dovolené, máme zajímavý tip – Andalusii.
špinavé láhve
Tato část země je velmi atypická. A to nejen přírodně, ale i kulturně. Příroda je zde divoká. Podnebí oblasti je typicky středomořské s dlouhým horkým a suchým létem a krátkou, deštivou zimou. Ale ani v zimě zde teploty zpravidla nepadají pod 15°C. Oblast můžeme rozdělit na dvě části. Severní je tvořena úrodnou nížinou řeky Guadalquivir. Turisticky je zajímavá především díky městům Cordoba a Sevilla, nicméně se jedná spíše o zemědělskou část, kde převládají plantáže citrusovníků. Turisticky je exponována spíše přímořská jižní část.
Pohoří Sierra Nevada tady totiž padá z více než třítisícových výšek (nejvyšší hora poloostrova Mulhacén zde měří 3 482 m. n. m.) přímo do moře, což vytváří nádherné skalnaté pobřeží, jež tu a tam rozruší písečná pláž. Spousta z nich je skryta a přináší tak soukromí a prostor pro romantiku. Na březích Středozemního moře se nacházejí města Malaga a Almeira, která nabízejí návštěvníkům zábavu v podobě diskoték, barů, restaurací atd.
Andalusie byla v dřívějších dobách spravována Maury – arabskými osadníky, kteří zde zanechali výraznou architektonickou stopu. Nejznámějšími skvosty jsou mešita Mezquita v Cordobě, palác Alhambra v Granadě či pevnost Alcázar v Seville. K místní kultuře a tradicím patří také korida!
mořský útes
Jih Španělska je také vyhlášenou vinařskou oblastí. Pokud milujete tento nápoj, určitě vás nezklame návštěva některého z místních vinohradů. Specialitou kraje je pak likérové víno známé jako „sherry“.
Pokud tedy uvažujete, že cílem vaší další dovolené bude Pyrenejský poloostrov, nemůžete snad zvolit zajímavější destinaci než Andalusii.

4.2
04