Andalusie – nejkrásnější část Španělska?

Španělsko leží na jihu Evropy, je státem plným temperamentu. Přesto, že ekonomicky v posledních letech není úplně nejsilnější, v srdcích turistů tato skutečnost nezájem nevyvolala, ba naopak – stává se čím dál populárnější destinací. Jenže jde zároveň o velký stát, který toho nabízí skutečně mnoho k vidění i prožití. Zásadní problém tedy vyvstává s otázkou, do které části Španělska se vydat. Pro přímořské radovánky je nejvhodnější jižní a západní pobřeží Pyrenejského poloostrova. Jenže i to je stále široký pojem. Pro milovníky moře, ale i aktivní dovolené, máme zajímavý tip – Andalusii.
špinavé láhve
Tato část země je velmi atypická. A to nejen přírodně, ale i kulturně. Příroda je zde divoká. Podnebí oblasti je typicky středomořské s dlouhým horkým a suchým létem a krátkou, deštivou zimou. Ale ani v zimě zde teploty zpravidla nepadají pod 15°C. Oblast můžeme rozdělit na dvě části. Severní je tvořena úrodnou nížinou řeky Guadalquivir. Turisticky je zajímavá především díky městům Cordoba a Sevilla, nicméně se jedná spíše o zemědělskou část, kde převládají plantáže citrusovníků. Turisticky je exponována spíše přímořská jižní část.
Pohoří Sierra Nevada tady totiž padá z více než třítisícových výšek (nejvyšší hora poloostrova Mulhacén zde měří 3 482 m. n. m.) přímo do moře, což vytváří nádherné skalnaté pobřeží, jež tu a tam rozruší písečná pláž. Spousta z nich je skryta a přináší tak soukromí a prostor pro romantiku. Na březích Středozemního moře se nacházejí města Malaga a Almeira, která nabízejí návštěvníkům zábavu v podobě diskoték, barů, restaurací atd.
Andalusie byla v dřívějších dobách spravována Maury – arabskými osadníky, kteří zde zanechali výraznou architektonickou stopu. Nejznámějšími skvosty jsou mešita Mezquita v Cordobě, palác Alhambra v Granadě či pevnost Alcázar v Seville. K místní kultuře a tradicím patří také korida!
mořský útes
Jih Španělska je také vyhlášenou vinařskou oblastí. Pokud milujete tento nápoj, určitě vás nezklame návštěva některého z místních vinohradů. Specialitou kraje je pak likérové víno známé jako „sherry“.
Pokud tedy uvažujete, že cílem vaší další dovolené bude Pyrenejský poloostrov, nemůžete snad zvolit zajímavější destinaci než Andalusii.