Vyvázání nemovitosti ze zástavy

Chcete si pořídit vlastní bydlení a vaše šance na jeho získání je mizivá? Jak tedy postupovat? Když se obrátíte na banku, může se stát, že vás vyhodnotí jako nebonitního klienta a hypoteční úvěr na pořízení vlastní nemovitosti vám neposkytne. Anebo po vás bude přinejmenším chtít, abyste se prokázali určitou naspořenou částkou neboli určitým procentem vlastních zdrojů. Pak vám teprve poskytne potřebný zbytek – například třeba jen 80 – 90 % z celkové ceny nemovitosti. A tak se zdá, že vaše cesta k vysněnému novému domovu bude spletitá a možná i trnitá. Řešením pro vás by mohlo být ručení ještě další nemovitostí.

Kdy se dočkáme?

Uveďme si příklad: za pořizovanou nemovitost byste měli uhradit 4 miliony korun. Budete-li chtít hypoteční úvěr, měli byste mít – kromě dalších podmínek – ušetřeno minimálně 400 tisíc korun. Avšak pravděpodobnější je, že po vás banka bude požadovat 20 % vlastních zdrojů, to znamená 800 tisíc korun. Pokud takovou sumou nedisponujete, můžete bance nabídnout možnost ručit jednak pochopitelně novou nemovitostí a pak ještě nemovitostí jinou, například bytem vašich rodičů, pokud by se k tomu uvolili. Pak se pravděpodobnost získání hypotečního úvěru na bydlení mnohonásobně zvyšuje.

Takže – když si vezmete hypotéku na pořízení vlastní nemovitosti a budete ručit další nemovitostí, banka vám s největší pravděpodobností půjčí 100 % ceny nemovitosti a vy nebudete muset doplácet ze svého ani korunu. Součet hodnot obou nemovitostí je totiž dostatečně vysoký.

Ručení druhou nemovitostí

Jak to ale bude se zástavou druhé nemovitosti? Bude trvat po celou dobu, co budete hypotéku splácet? Nikoliv. Zástava druhé nemovitosti je dočasná a vy můžete požádat o vyvázání nemovitosti ze zástavy, a to v okamžiku, jakmile splatíte částku, která se rovná výši původně požadovaných úspor, tzn. 10 – 20 % z pořizovací ceny nemovitosti. Druhou podmínkou je předpoklad, že při vyvazování jedné nemovitosti vyjde dostatečný odhad na cenu nemovitosti, která v zástavě zůstala.