Tester bazénové vody pro měření pH a množství volného chlóru

Každý bazén nebo vířivka musí být ošetřen prostředky bazénové chemie. K jejich aplikaci je však zapotřebí testovacích prostředků, nelze pouhým odhadem určit, kolik chemikálie voda obsahuje, a zda se nám zdá kyselá nebo zásaditá.
bazén u hotelu

Měření pH

Hodnota pH, tedy zda je tekutina více kyselá nebo zásaditá, je důležitá pro aplikaci bazénové chemie. Dá se říci, že je základním ukazatelem, který je třeba v nádrži měřit. Využívají se k tomu jednoduché chemické testery, kdy se do odebraného vzorku vody z bazénu přidá tableta anebo tekutina, vzorek se následně zabarví a podle stupnice odečtete příslušnou hodnotu. Ta by měla odpovídat ideálnímu stavu od 6,8 do 7,1. Jestliže je číslo vyšší, bude se uvnitř bazénu tvořit zákal způsobený vyšším obsahem minerálů (tekutina je zásaditější). Naopak u kyselejší vody budou blednout barvy stěn bazénu, kovové předměty https://www.zvut.cz/tema/tema-f38144/studenti-vut-si-od-zari-budou-moci-zapsat-predmety-z-jakekoliv-fakulty-d138418budou náchylnější ke korozi a bude trpět i vaše pokožka, která bude více vysušená a podrážděná.
kostičkované dno

Měření množství chlóru

Nezní to sice příliš vábně, ale chlorování tekutiny určené ke koupání je běžný postup, jak docílit likvidace nežádoucích patogenů. Rozmnožováním mikroorganismů ztrácí voda nejen na kvalitě vzhledu, nýbrž je i nevhodná pro pobyt osob. Bakterie, viry a jejich metabolity se pak vstřebávají pokožkou a mohou způsobit záněty a vleklá nepříjemná onemocnění. Chlór lze dodávat buď ve formě tablet, nebo s použitím solinizační jednotky, jež rozkládá slabý solný roztok mořské soli elektrolýzou na jednotlivé ionty sodíku a chlóru.
Množství desinfekce se musí pravidelně kontrolovat buď kapkovými nebo proužkovými testery bazénové vody. Volný chlór by měl být pouze od 0,3 do 0,6 mg na litr. Jestliže dbáte na udržení správného pH a kontrolujete obsah chlóru při vhodné aplikaci tablet (nejčastěji chlornanu sodného), a zároveň čistíte dno a stěny bazénovým vysavačem, měli byste po celou dobu koupací sezóny mít k dispozici křišťálově čistou tekutinu bez zákalu a řas.