Škodlivé modré světlo? S brýlemi už ne!

V 21. století si málokdo z nás může dovolit žít bez technologií a málokdo z nás by to i chtěl. Dnes ale stále více vědců hovoří o tom, že bychom se měli vyhýbat modrému světlu, které na nás z obrazovek působí. Ptáte se proč a jak na to? To, že lidé svým chováním jdou někdy proti evoluci, není nic neznámého. Můžeme se ale evoluci trochu přizpůsobit. Ještě donedávna totiž žádný umělý zdroj světla kromě ohně lidé neměli. Spánek jim řídilo střídání dne a noci a přizpůsobovali se denním rytmům. Vynález žárovky nám ale umožnil být vzhůru, kdykoli se nám zachce. A není reálné, abychom v zimě od čtyř odpoledne žili bez světla. Musíme pracovat a většina našich aktivit je na světle závislá. Problém je ale v tom, že není světlo jako světlo – ono totiž obsahuje různé spektrální složky. Zatímco oheň obsahoval jen červenou, dnešní žárovky obsahují i další složky, včetně zelené a modré. Nejvíce modrého světla pak svítí z obrazovek.

modré světlo

Modré světlo tedy není večer přirozené, ale jaké konkrétní účinky to na nás má? Tady se dostáváme k jádru pudla. Po probuzení máme vysokou hladinu hormonů, které nás mají udržet vzhůru, a ty se do večera postupně odbourávají. Naopak roste hladina melatoninu a dalších hormonů, které nás mají zklidnit a díky kterým jsme večer ospalí. Jenže působením modrého světla hladina melatoninu rapidně klesá. A tak není divu, že nemůžeme usnout, když jsme předtím koukali hodinu do počítače nebo do mobilu. Přitom zdravý spánek je jedním z nejdůležitějších, ne-li tím nejdůležitějším pilířem lidského zdraví! Nehledě na to, že modré světlo může způsobovat i migrény a další obtíže.

Tak co tedy s tím? Přes den modré světlo neřešte, tam je nabuzení naopak žádoucí a je pro nás přirozené. Večer se mu ale minimálně 90 minut před spánkem vyhýbejte. Jedním z možných řešení je nastavit si v elektronických zařízeních filtr modrého světla. Mobily i počítače takovou funkci mají, jak se ale bohužel ukazuje, nefiltrují modré světlo dostatečně. Navíc musíte vyřešit i žárovky, např. oblíbené LED žárovky mívají modré složky nejvíce. Lze si pořídit speciální žárovky nebo svítit jen červeně, většinou však vyjdou opravdu draho. Jako nejlepší řešení se tak ukazují červené brýle proti modrému světlu.

červené brýle

Červené brýle už jsou dnes jednoduše k sehnání a ani se nemusíte bát, že v nich budete vypadat jako šílený vědátor. Některé jsou od normálních brýlí na první pohled k nerozeznání a mohou být i slušivým doplňkem. Uvidíte sami, že se vám bude lépe spát a ráno se nebudete budit tak unavení.