Kvalitní druh svícení

Vzhledem k tomu, že elektrická energie u nás každým rokem neúměrně zdražuje, existuje velká poptávka nejen po kvalitních, ale zároveň i spořivých světelných zdrojích. Ještě donedávna standardní vláknové žárovky jsou dnes už pasé a používají je pouze staromilci. Pokud mezi ně patříte, tak vězte, že se vám jejich používání extrémně prodražuje. Navíc už je stáhly z prodeje, takže jakmile vypoví službu ty stávající, budete muset stejně chtě nechtě koupit některý z novějších typů světel, například v podobě LED žárovek nebo sodíkových výbojek.

kulaté žárovky


Ušetříte


Sodíkové výbojky, na rozdíl od LED světel, se dají pořídit za vcelku slušné ceny. Jedná se řádově o desetikoruny, zatímco do LED žárovky budete muset investovat přeci jen více peněz. Často i nižší stokoruny. Oba tyto světelné zdroje se mohou pyšnit dlouhou životností, která je násobně delší než například u wolframových žárovek. Také mají daleko nižší spotřebu. Díky těmto vlastnostem vám v konečném důsledku nebude příliš vadit ani jejich vyšší pořizovací cena, jelikož z dlouhodobého hlediska se jejich koupě rozhodně vyplatí, což poznáte podle výše přeplatku, který vám přijde od vašeho dodavatele elektřiny.
rozsvícené žárovky


Využití


Na rozdíl od vláknových nebo LED žárovek se sodíkové výbojky přeci jen tolik nepoužívají v domácnosti. Svítí totiž pouze oranžově, což ne každý bere jako výhodu. Navíc jsou poměrně křehké, tudíž je potřeba s nimi zacházet přeci jen trochu opatrněji než s jinými světelnými zdroji. U vysokotlakých typů navíc není možné docílit okamžitého znovu zapnutí. Musíte vždy chvíli počkat, než se výbojka nažhaví. Sodíkové výbojky se díky své vysoké svítivosti osvědčují hlavně jakožto součást pouličního osvětlení. V hojné míře se také používají třeba na letištích, v továrnách nebo jako osvětlení do tunelů. V domácnosti se mohou využít kupříkladu jako světelný zdroj do dílny.