Držák na kola na tažné zařízení je jednou ze tří možností, jak bicykly převážet autem

Již na konci dubna se rozbíhá cyklistická sezóna a většina z nás, kteří usedáme do sedla po zimní přestávce, míří do přírody jako cykloturisté. Někteří nadšenci se vybaví nosičem na zadním kole, brašnami, a vláčí s sebou v průběhu putování těžký náklad, který může leckdy vážit více než 15 kg. Nemá však smysl dřít se za každou cenu -jestliže máte svůj vlastní vůz, není nic jednoduššího, než kola naložit na speciální stojan – nosič a popojet do míst, která jste ještě na kole neprojeli.
kolo na pláži.jpg

Nosiče na jízdní kola dělíme do tří základních skupin. Dávno pryč je doba, kdy se kola vozila pouze na střeše. Kromě střešních nosičů se vyrábí i nosiče na tažné zařízení, nebo na zadní dveře.

Klasika – zahrádka a střešní nosič

Podmínkou střešních nosičů je tzv. zahrádka, samotný nosič na ní usadíte velmi snadno, horší situace nastává s nakládáním kol, kdy jsou většinou zapotřebí dvě osoby. Často se kola nakládají s pomocí skládacích štaflí, neboť zvedat kolo do výše půldruhého metru nad zemí vyžaduje určitou sílu a zručnost. Nevýhodou střešních nosičů je horší aerodynamika při jízdě, naopak výhodou je takřka nulové znečištění kol při jízdě vozu na mokré silnici. Na střešní nosič se vejdou zpravidla tři kola najednou.

Tažné zařízení

Kdo je majitelem tzv. koule, může využít speciálních držáků na kola na tažné zařízení, které se montují přímo na jeho konstrukci. Některé nosiče se dají sklápět, abyste měli přístup do kufru. K nosiči je zapotřebí elektrická přípojka kvůli zajištění osvětlení zadními světly. Nosič pojme maximálně 4 jízdní kola a jeho cena se pohybuje většinou v rozmezí od 5 do 9 tisíc korun.
výlet na kole ve dvou.jpg

Nosič na zadní dveře

Ten se nehodí pro vozy typu sedan, ale jinak s ním pohodlně přemístíte až tři kola najednou. Je jakousi obdobou nosičů na tažné zařízení, pochopitelně se k těmto typům konstrukcí „koule“ nevyžaduje. Montují se totiž přímo na skelet vozu, což může řidiči působit trochu problémy s výhledem směrem vzad – tedy skrze vnitřní zrcátko a zadní okno vozu. Zároveň se oběma typy nosičů za kouli a na zadní dveře prodlužuje délka vozu, takže s tím musíte počítat např. při parkování a při průjezdu zatáčkami. Cena těchto nosičů je v základních modelech podstatně levnější než u nosičů na kouli, většinou se vejdete již do 3000 korun pro nosič na dvě kola.