Opravdu jsou sacharidy večer zlo?

Pokud se pohybujete ve světě hubnutí nebo zdravé výživy, určitě jste někde slyšeli o tom, že ve večerních hodinách byste neměli přijímat sacharidy. Někdo už vlastně ani neví, kde tento mýtus vznikl. Je ale pravda, že mu věří miliony lidí na celém světě, kteří v rámci dodržování zdravé výživy večer https://www.ff.cuni.cz/2017/10/vecer-otevrene-vedy/ konzumují pouze bílkoviny a tuky.

Co to vůbec sacharidy jsou a kde je najdeme dotazník sacharidy jsou pro nás zdrojem energie. Dělíme je na jednoduché a komplexní. Komplexní sacharidy najdeme například v bramborách, rýži nebo celozrnném pečivu. Jednoduché sacharidy se naopak skrývají třeba v ovoci, bílém pečivu nebo cukru.

ovocer

V praxi toto pravidlo znamená ne, takže třeba po 6 hodině večerní, si nemůžete už dopřát přílohu, nemůžete si vzít kousek chleba, a už vůbec ne nějakou tu sladkou tečku.

Jsou pro vás ovšem sacharidy opravdu tím klíčem ke zdravé výživě a hubnutí? Opravdu je, že pokud si dopřejete sacharidy i večer, nestane se vůbec nic. Sacharidy netuší, kolik je ve skutečnosti je hodin. Takže malá porce brambor, kterou si večer dáte, si opravdu neřekne že je jenom proto že už je 7 hodin večer, uloží se vám rovnou do tuku. V konečném důsledku je důležitý celodenní příjem vaší potravy, a správné rozložení živin. Ano, se sacharidy byste to sice neměli přehánět, na 2 stranu je nesmysl, abyste si nemohli večer nějaký ten kousek dát.

těstoviny

Večer ale volte spíše sacharidy komplexní. Pokud si chcete dát nějakou sladkost, volte pro ni spíše dopolední hodiny, odpolední hodiny, ale ve večerních hodinách se zaměřte spíše na sacharidy komplexní. Jednoduché cukry jsou pro nás hlavně zdrojem energie, a tu ve večerních hodinách už už příliš nepotřebujete. Navíc, po jednoduchých sacharidech vám může kolísat cukr v krvi, což může zapříčinit, že budete mít brzy znovu hlad.

Ale opravdu sacharidy nebudou tím důvodem, proč se vám nedaří hubnout. Jestli si během svého hubnutí chcete hlídat, jak jste na tom, můžete pro kontrolu použít například BMI výpočet BMI kalkulačka.