Je zdravé spát přes den?

Sladký spánek! Jak dlouho si ho ale dopřát ve dne? A spát vůbec přes den? Naši domácí mazlíčci, psi a kočky, v tom mají naprosto jasno. Ale oni jsou šelmy. Co my lidé? U nás je to trochu složitější. A je to také věc dost individuální. Spaní v průběhu dne evidentně svědčilo například takovému géniovi, jakým byl slavný Leonardo da Vinci. Údajně si měl vždy po pár hodinách dopřát krátký spánek. Ale dělalo by to dobře i nám? Osvěží nás dvacetiminutový „šlofíček“?
 odpočívající kočka
Osvěží jen ten opravdu krátký
Podle odborníků je kratší spánek přes den pro náš organismus prospěšný. Ovšem krátký! Nejvíce 1 hodinu. Pokud usneme tvrději, na dobu delší, ocitneme se v hluboké spánkové fázi. Pak se nemůžeme probrat, nějaká regenerace a osvěžení se vůbec nedostaví. Takové delší spánkové fáze nám pak mohou narušovat naše „vnitřní hodiny“. Nejvíce energie budeme pak mít v době, kdy se nám to nehodí, nabourá nám to normální noční spaní.
spánek na gauči
Asi 40 procent z nás to má vrozené. Potřebu krátkého odpočinku mají danou geneticky. „Zaberou“ na 20 až 30 minut a pak se sami proberou. Tento spánkový režim, občasného denního zdřímnutí jim zajišťuje dostatek energie, produktivity v práci. Pokud se zabývají takovým povoláním nebo činností, kde jim tento odpočinek není umožněn, nedělá jim to dobře. Když si nemohou zdřímnout, doplňují energii jinak. V lepším případě větším množstvím kávy nebo energetických drinků, ale někteří sáhnou bohužel i po látkách silnějších.
 
Musíme to vyzkoušet
Jak poznáme, že denní spánek potřebujeme? Stačí jednoduchý test. Prostě si přes den zkusíme zdřímnout. Když se vzbudíme sami (tak za půl hodiny) a budeme se cítit dobře a osvěženi, jsme jedním z výše uvedené skupiny. Je potřeba se podle toho zkusit zařídit a spánek přes den si na chvilku dopřát. Když se ovšem z denního snění nemůžeme probrat, často ani za pomoci budíku a jsme unavení, není to nic pro náš organismus přínosné!
 
Více spánku vždy neznamená víc odpočinku
Když spíme více hodin, není to vždy zárukou, že budeme odpočatí a plní energie. Průzkumem na toto téma bylo zjištěno, že když spíme hodně dlouho, zvyšujeme šanci, že nás přepadnou „noční můry“. Hodně časté pospávání může signalizovat i nějaký zdravotní problém. Například cukrovku nebo kardiovaskulární choroby.
 
Dlouhé spaní ve dne přináší spíše negativa. Kdo je ovšem svěží po krátkém odpoledním spánku, měl by si ho dopřát a doplnit tak energii zdravě, bez stimulačních látek. Každý z nás by měl zkrátka co nejvíce poslouchat své tělo a zařídit se podle jeho potřeb!